Zespoły śpiewacze

Opiekun: Zespół Trzej Królowie - s. Judyta, Chór Epifania - p. Maria Dolecka
Spotkania: Zespół Trzej Królowie - soboty o godz. 11.00, Chór Epifania - wtorki o godz. 19.45

1. Zespół Trzej Królowie

Dziecięcy zespół wokalno-instrumentalny „Trzej Królowie” to grupa radosnych i rozśpiewanych dzieciaków. A wszystko zaczęło się latem 1996 r., kiedy to w stosunkowo młodej Parafii pod skrzydłami naszego śp. ks. proboszcza Tomasza Maćkowiaka na wspólnych wyjazdach, rajdach rowerowych, spływach kajakowych i podchodach ze śpiewu, radości i entuzjazmu dzieci narodził się pomysł utworzenia zespołu muzycznego. I tak z małej grupki dzieci śpiewających przy gitarze powstał ponad stuosobowy zespół dziecięcy. Przez lata istnienia Zespołu, duszpasterstwo dzieci zgromadziło ponad 800 uczestników. Teraz mamy już nie tylko wspaniałych śpiewaków i solistów, ale też instrumentalistów - gitary wspomagane są przez instrumenty klawiszowe, czasami flety, skrzypce, bębny, perkusję, trójkąty, grzechotki i tamburyna. Nie brakuje nam oczywiście naturalnego instrumentu perkusyjnego - klaskających dłoni. I choćby wszystko rozstroiło się i zawiodło one zawsze są przy nas!

Naszym głównym zadaniem jest śpiewanie ku chwale Boga i radości ludzi – śpiewamy w niedziele podczas  Mszy Św. z udziałem dzieci o godz. 11.00. Mamy na swoim koncie wiele koncertów - w domach dziecka, szpitalach, szkołach, hospicjach, a także wyjazdów zespołowych – szlaki licznych dziecięcych tourne koncertowych przebiegały przez Włochy, Słowację, Niemcy, nie wspominając już naszej polskiej ziemi, na której trudno zliczyć występy małych artystów.

Ciężka, ale radosna praca i intensywne próby zaowocowały wydaniem przez zespół pięciu płyt – co możliwe było dzięki pomocy Pani Eleni i zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli. Nasze dzieła to:
Musical Wiary, Nadziei i Miłości,
Trzej Królowie kolędują,
Stworzenie Świata,
Płyta Jubileuszowa (na której możemy usłyszeć śpiew wszystkich parafialnych zespołów, a także duszpasterzy),
Musical Droga do Zmartwychwstania.
Wszystkie płyty ubogaca również głos Pani Eleni, która śpiewa w duecie z naszymi duszpasterzami.

Ale dzieci jak to dzieci - oprócz pracy lubimy się przede wszystkim bawić. Wspólne kolonie letnie i zimowiska, wyjazdy, pielgrzymki, rajdy i wielka radość, radość bycia razem! Każdy z nas ma niebieską pelerynkę, no i legitymację! Honorowym członkiem naszego Zespołu jest Pani Eleni, która często nas odwiedza, wspiera i śpiewa razem z nami. Przez ponad 20 lat Zespołem Trzej Królowie kierowała i opiekowała się p. Katarzyna Matuszak. Aktualnie dzieci są pod opieką s. Judyty.

Dzieci pragnące dołączyć do rozśpiewanego Zespołu Trzej Królowie zapraszamy na próby do parafialnej Kany w soboty o godz. 11.00. 


2. Chór Epifania

Chór Epifania w swoich szeregach skupia około trzydziestu entuzjastów śpiewania, chcących w ten sposób wyrazić swoją wiarę, służyć Bogu, Kościołowi i Parafii. Powstał w 2000 roku, z inicjatywy Marii Kołodziej-Doleckiej. Okresowo współprowadzony był przez Siostry Nazaretanki, posługujące w parafii jako organistki – s. Ancillę Banaszak oraz s. Angelinę Cieszko. Od września 2014 roku do września 2022 roku zespół śpiewał pod kierownictwem muzycznym Anny Doleckiej. Aktualnie chór prowadzony jest przez Marię Kołodziej-Dolecką. Z chórem Epifania ściśle współpracuje organista Michał Kasprzyk.

Chór przede wszystkim uczestniczy w życiu parafii, śpiewając podczas różnych uroczystości oraz niedzielnych Mszy Świętych. Koncertował w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach (2011), w Poznańskiej Katedrze (2016 i 2018), na Auli NOVA Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (2016) oraz w różnych parafiach znajdujących się na terenie Wielkopolski. Zespół wziął udział w X Festiwalu Pieśni Sakralnych w Suchym Lesie (2015), a także zasilił szeregi 1050 osobowego Chóru Jubileuszowego podczas uroczystości związanych z obchodami 1050-tej rocznicy Chrztu Polski (2016). Dnia 18 maja 2019 roku, chórzyści włączyli się w oprawę muzyczną uroczystości związanych z Nawiedzeniem Matki Bożej w kopii Obrazu Jasnogórskiego w Archidiecezji Poznańskiej. Dokładnie rok później chórzyści zasilili Wirtualny Chór, wykonując pieśń „Widziałem Cię”, dedykowaną św. Janowi Pawłowi II, z okazji 100 rocznicy urodzin.

Chór Epifania jest laureatem II Nagrody na V Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. Św. J. Bosko w Aleksandrowie Kujawskim (2016) oraz zdobywcą dwóch Brązowych Pasm – na II Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie (2017) oraz na VIII Ogólnopolskim Konkursie „Ars Liturgica” w Gnieźnie (2018).

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych Parafian, którzy pragną – tak jak my – chwalić Boga swoim śpiewem, na nasze próby.

Do zobaczenia we wtorki o godz. 19.45 w parafialnej Kanie.