Wspólnota Żywego Różańca

Opiekun: ks. proboszcz
Spotkania: podawany na bieżąco w ogłoszeniach

Historia Wspólnoty Żywego Różańca w Parafii pw. Objawienia Pańskiego

Jesienią 1989 r. śp. Helena Kołodziejczyk zainicjowała utworzenie w naszej nowopowstałej Parafii jednej róży Żywego Różańca. Korzystając z rady śp. ks. proboszcza Tomasza Maćkowiaka, inicjatorka przeprowadziła rozmowę organizacyjną z p. Władysławą Borowiak, długoletnią przewodniczącą Koła Żywego Różańca w Parafii pw. św. Marcina w Skórzewie. W wyniku rozmowy postanowiono utworzyć Wspólnotę Żywego Różańca w naszej Parafii, która złożona była z dotychczasowych członkiń Żywego Różańca w skórzewskiej parafii mieszkających na Ławicy i z nowoutworzonej róży z osiedla Bajkowego.

W grudniu 1990 r. powstała na osiedlu Bajkowym druga róża, a rok później trzecia. Wspólnota Żywego Różańca liczyła już dziewięć róż. W latach 1991-1995 Wspólnotą opiekował się ks. wikariusz Roman Grocholski, który wprowadził regularne, co dwa miesiące, zebrania, podczas których wyjaśniano nurtujące problemy, omawiano aktualne sprawy Wspólnoty i Parafii. W 2009 i 2017 r. powstały róże męskie. Przewodniczącymi Wspólnoty Żywego Różańca w naszej Parafii były kolejno: p. Władysława Borowiak, p. Jadwiga Wytrzyszczak, p. Maria Józefowska i p. Danuta Ogrodowicz. Obecnie nadzelatorką Wspólnoty Żywego Różańca, która złożona jest z jedenastu róż (dziewięć żeńskich i dwie męskie), jest p. Ewa Szczot.

Róże liczą po 20 osób, a każdą z nich kieruje zelatorka lub zelator:

I Róża św. Elżbiety - p. Anna Bobrowska  
II Róża Matki Bożej w Cudy Wielmożnej - p. Janina Rosa  
III Róża św. Anny - p. Jolanta Płocińska  
IV Róża Matki Bożej - p. Renosława Ciborska  
V Róża św. Katarzyny ze Sieny - p. Marianna Woroch  
VI Róża św. Teresy od Dzieciątka Jezus - p. Wanda Lewandowska  
VII Róża św. Urszuli Ledóchowskiej - p. Ewa Szczot  
VIII Róża św. Jadwigi Królowej - p. Jadwiga Wytrzyszczak  
IX Róża Matki Bożej Bolesnej - p. Maria Maciudzińska  
X Róża św. Józefa - p. Krzysztof Moskalewski
XI Róża św. Jana Pawła II - p. Krzysztof Baszczak


Wspólnotą Żywego Różańca kieruje Rada, w skład której wchodzą zelatorki i zelatorzy róż oraz Prezydium Rady w składzie:

p. Ewa Szczot - nadzelatorka
p. Krystyna Wiśniewska - zastępca
p. Maria Kita - skarbnik

Moderatorem Wspólnoty Żywego Różańca jest ks. kan. Sebastian Kujawa – proboszcz. Spotkania formacyjno-organizacyjne Rady odbywają się w pierwszy wtorek miesiąca o godz. 10.15 w kaplicy i na probostwie. Formacyjno-organizacyjne spotkania całej Wspólnoty odbywają się raz na kwartał, a poprzedzone są Mszą św. sprawowaną w intencji Wspólnoty Żywego Różańca.

Wspólnota Żywego Różańca obchodzi święto patronalne 7 października - w dniu liturgicznego wspomnienia Matki Bożej Różańcowej. Tego dnia wieczorna Msza św., podczas której członkowie Żywego Różańca aktywnie włączają się w sprawowaną liturgię, celebrowana jest w intencji Wspólnoty. Po uroczystości w świątyni, Wspólnota Żywego Różańca spotyka się w parafialnej Kanie na poczęstunku i przyjacielskich rozmowach.

Uroczyście obchodzone są również 80-te, 85-te i 90-te urodziny członków Wspólnoty oraz złote jubileusze małżeńskie. Każdego miesiąca sprawowana jest Eucharystia w intencji solenizantek i solenizantów ze Wspólnoty.W 1992 r. Wspólnota Żywego Różańca ufundowała swój sztandar według projektu ks. kanonika Stefana Tomaszkiewicza – ówczesnego kustosza Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Wyhaftowany został przez p. Monikę Kaczmarek. Na sztandarze z jednej strony widnieje nazwa i symbole Parafii, a z drugiej nazwa Wspólnoty i różaniec. Poczet sztandarowy jest obecny na uroczystościach parafialnych. W 1998 r., w darze na poświęcenie kościoła parafialnego, Wspólnota ufundowała monstrancję, w 1999 r. dwie stacje drogi krzyżowej (IV i VIII), a w 2009 r. srebrną różę dla Matki Bożej Częstochowskiej. Kolejnymi darami Wspólnoty Żywego Różańca dla Parafii były: w 2017 r. relikwiarz św. Jana Pawła II, w 2018 r. krzyż procesyjny, w 2020 r. dwa witraże z monogramami Chrystusa i Maryi, a w 2021 r. mosiężna podstawa pod mszał.

Wspólnota Żywego Różańca prowadzi modlitwę różańcową w naszym kościele w niedziele o godz. 9.00, a w dni powszednie o godz. 17.25.
Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.