Koło Seniora

Opiekun: p. Maria Józefowska, p. Dąbrówka Niewiada
Spotkania: czwarty czwartek miesiąca o godz. 11.15

Historia Koła Seniora

Myśl utworzenia Koła Seniora zrodziła się podczas parafialnych wakacji w Dębkach we wrześniu 2005 r., kiedy to Koło Seniora z parafii Najśw. Serca Jezusa i św. Floriana (Poznań – Jeżyce) obchodziło swoje 10-lecie. Ks. proboszcz Tomasz Maćkowiak zaproponował zorganizowanie zebrania, które zorientowałoby nas o potrzebie takiego koła w naszej Parafii. Zebranie odbyło się 24 listopada 2005 r. w dwóch terminach: przedpołudniem i wieczorem. Na zebranie przedpołudniowe przybyło 35 pań w przeważającej części członkinie Wspólnoty Żywego Różańca, które poza pracą formacyjną miały potrzebę spotykania się i porozmawiania na tematy codzienne. Natomiast na zebranie wieczorne przyszła jedna osoba. Dogodnym terminem dla seniorów jest przedpołudnie.

Spotkania odbywają się w czwarty czwartek każdego miesiąca, z wyjątkiem grudnia, o godz. 11.15 w parafialnej Kanie. Odpowiedzialnymi za pracę Koła jest p. Maria Józefowska i p. Dąbrówka Niewiada. Spotkania rozpoczynają się piosenką „Podaj rękę swemu bratu, niechaj nikt nie czuje się sam…”, po której następują życzenia dla solenizantek danego miesiąca. Na stołach czeka kawa i herbata – nieocenione zwłaszcza zimą, a solenizantki dodają „słodki” poczęstunek często własnego wypieku. Przy poczęstunku trwają gorące, przyjacielskie rozmowy. Gdy kawa wypita – czytamy ciekawy tekst znaleziony w ostatnim miesiącu. O godz. 12.00 odmawiamy „Anioł Pański” i śpiewamy zwrotkę pieśni maryjnej. Po modlitwie omawiamy sprawy bieżące i ew. propozycje jednodniowych wyjazdów pielgrzymkowych, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Na zakończenie naszych spotkań śpiewamy kilka pieśni ze starego repertuaru (a śpiewać – umiemy i lubimy).

W styczniu spotykamy się dwa razy: w drugi i czwarty czwartek na śpiewaniu ślicznych polskich kolęd. Kolędowania mamy bowiem ciągle za mało! W „tłusty czwartek” spotkanie nasze jest bardziej rozrywkowe (dawne piosenki harcerskie) i „kaloryczne”, gdyż ubogacone karnawałowymi pączkami i faworkami. Spotkania nasze trwają ok. 1,5 godz. i mimo, że skład osobowy jest zmienny, na spotkaniu bywa zawsze 23-25 osób. W czasie kawy zbieramy do pudełeczka drobne datki  (1-2zł), które pozwalają nam zamówić Mszę św. w intencji seniorów lub np. opłacić przewodnika na pielgrzymce. Spotkania Koła Seniora okazują się bardzo potrzebne i pożyteczne.