Msze Święte

W niedziele:

- o godz.: 8.00, 9.30, 11.00, 12.30 i 18.00

Od poniedziałku do soboty:

- o godz.: 8.00 i 18.00

Parafia Rzymskokatolicka pw. Objawienia Pańskiego, Poznań - Ławica, ul. Miastkowska 128/132, 60-183 Poznań

Zapraszamy

Już dziś zapraszamy na dziękczynną Mszę św. z okazji 30. rocznicy powstania naszej Parafii, która zostanie odprawiona w sobotę 2 grudnia o godz. 18.00. Mszy św. będzie przewodniczył Ksiądz Jan Majchrzak – pierwszy wikariusz, a słowo Boże wygłosi Ksiądz Roman Grocholski – drugi wikariusz. Na wspólne świętowanie zostali zaproszeni wszyscy Kapłani, którzy pełnili posługę duszpasterską w naszej Parafii.

O nas

Nazaretanki »

Historia powstania Domu Nazaretanek w Poznaniu

 
Historia naszego pierwszego domu w Poznaniu sięga roku 1937. Arcybiskup Gniezna i Poznania Prymas Polski August Kardynał Hlond zezwolił na osiedlenie się Zgromadzenia Sióstr Najśw. Rodziny z Nazaretu i utworzenie domu w Poznaniu dla Sióstr celem kształcenia się w tutejszych szkołach katolickich przygotowujących je do pracy pielęgniarskiej i jako opiekunki w ochronkach dla dzieci. Siostry miały również prowadzić internat dla studentek, jednak lokalizacja nowo zakupionego domu przy ul. Wyspiańskiego 18 była niekorzystna ze względu na dużą odległość od Uniwersytetu. Siostry starały się kupić dom w miejscu bardziej korzystnie położonym. Wybuch II wojny światowej zniweczył te plany. Siostry Nazaretanki nie zdążyły przyjechać do Poznania. Jednak związki naszego Zgromadzenia z Poznaniem nie zostały zupełnie przerwane.
 
Ciąg dalszy historii Sióstr Nazaretanek w Poznaniu rozpoczyna rok 1994. W tym to roku Ks. Proboszcz Tomasz Maćkowiak zwrócił się do S. Bożeny Flak, Przełożonej Prowincjalnej Prowincji Warszawskiej z propozycją  zatrudnienia Sióstr w Parafii. W 1995 roku otrzymał odpowiedź pozytywną. Pierwsze trzy Siostry (S. Jana Zawieja, obecna przełożona Generalna Zgromadzenia, S. Marta Oszczepalińska i S. Angelika Lipka) objęły placówkę we wrześniu 1996 roku. Zamieszkały początkowo na plebanii. W planach było to mieszkanie przejściowe. W krótkim czasie Siostry zakupiły wolno stojący dom obok kościoła. S. Angelika zajęła się jego remontem i dostosowywaniem do wymagań życia zakonnego. Dnia 5 listopada 1997 roku Siostry przeprowadziły się do nowego, częściowo przygotowanego do zamieszkania domu. W parafii posługiwały jako: S. Jana – zakrystianka i nauczycielka jęz. angielskiego, S. Marta była katechetką, a S. Angelika kontynuowała wykańczanie remontów. W dniu 14 września 1999 roku Siostry rozpoczęły nowe dzieło: prowadzenie ochronki dla dzieci, która w przyszłości miała stać się prawdziwym przedszkolem. W październiku tego roku rozpoczęła się dobudowa nowego skrzydła domu, gdzie miało być przedszkole z prawdziwego zdarzenia. 4 września 2000 roku dzieci wprowadziły się już do nowego przedszkola (http://www.przedszkolenazaretanek.pl). Na przestrzeni lat zarówno pole posługiwania Sióstr jak i skład wspólnoty ulegał zmianie. Obecnie wspólnota liczy 11 Sióstr. Są to:

1. S.M. Iwona – Bożena Baczmańska. Do Zgromadzenia wstąpiła w 1979 roku. Pochodzi z Bytomia. Zajmuje się prowadzeniem Fundacji „Nazaret”, wspierającej remonty klasztoru w Ostrzeszowie oraz jest odpowiedzialna za Nazaretańskie Centrum Rozwoju Misji.

2. S.M. Krystyna – Krystyna Jóźwik, która do Zgromadzenia wstąpiła w 1980 roku. Pochodzi z okolic Białegostoku. We wspólnocie pełni posługę przełożonej.

3. S.M. Eleonora – Zofia Białkowska. Do Zgromadzenia wstąpiła w 1986 roku. Pochodzi z okolic Środy Wlkp. W naszej wspólnocie zajmuje się przygotowywaniem posiłków dla dzieci z przedszkola i dla Sióstr.

4. S.M. Karolina – Karolina Uściłowicz. W Zgromadzeniu jest od 1986 roku. Pochodzi z okolic Dąbrowy Białostockiej. W naszej wspólnocie pomaga przy pracach domowych.

5. S.M. Christella – Dorota Murawska. Do Zgromadzenia wstąpiła w 1987 roku. Pochodzi z Krotoszyna. Pracuje jako wychowawczyni w przedszkolu. 

6. S.M. Dawida – Maria Grzywaczewska. Do Zgromadzenia wstąpiła w 1989 roku Pochodzi z okolic Lublina. Pracuje jako katechetka przy naszej Parafii oraz jest odpowiedzialna za prowadzenie zespołu „Trzej Królowie”.

7. S.M. Marcina – Danuta Grodzicka. Do Zgromadzenia wstąpiła w 1989 roku. Pochodzi z okolic Łukowa. Pełni posługę zakrystianki w naszym parafialnym kościele.

8. S.M. Agata – Anna Szkopowiec. W Zgromadzeniu jest od 2000 roku . Pochodzi z okolic Węgrowa. We wspólnocie pełni funkcję Dyrektorki przedszkola.

9. S.M. Nazaria – Izabela Mościcka. W Zgromadzeniu jest od 2002 roku. Pochodzi ze Srocka. W naszej wspólnocie pracuje w przedszkolu jako wychowawczyni najmłodszej grupy.

10. S.M. Sara – Agnieszka Kopańska. Do Zgromadzenia wstąpiła w 2004 roku. Pochodzi z Lidzbarka Welskiego. Pracuje jako wychowawczyni w przedszkolu oraz prowadzi zespół „Trzej Królowie”.

11. S.M. Zuzanna – Ewa Opiła. Do Zgromadzenia wstąpiła w 2005 roku. Pochodzi spod Wrześni. Pracuje jako katechetka przy naszej Parafii.

 
Większość Sióstr  pracuje w naszym przedszkolu. Oprócz przedszkola, które jest naszym najważniejszym dziełem, dwie Siostry katechizują, jedna zajmuje się zakrystią i wystrojem kościoła. Przy naszej wspólnocie prowadzone też jest Nazaretańskie Centrum Rozwoju Misji. Jego celem jest modlitewna pomoc tym wszystkim, którzy o nią proszą. (Więcej informacji o NCRM na www.nazaretanki.warszawa.pl). Raz w miesiącu odbywają się skupienia dla rodzin ze Stowarzyszenia Najświętszej Rodziny (więcej o Stowarzyszeniu na: www.nazaret.opoka.net). Na skupienia mogą też przychodzić rodziny nie związane ze Stowarzyszeniem. Zapraszamy wszystkie rodziny razem z dziećmi, które pragną pogłębić relację z Bogiem i ze sobą nawzajem. Dzieci, które przychodzą z rodzicami na skupienie, mają osobne spotkania.
 
 
Naszą codzienną modlitwą otaczamy wszystkie rodziny. „Najświętsza Rodzino, błogosław i strzeż wszystkie rodziny świata. Zachowaj je złączone nierozerwalnym węzłem miłości, wierne otrzymanym łaskom i obowiązkom swego powołania. Spraw, aby żyły według prawa i przykazań Bożych, by ich życie było odbiciem Twego życia na ziemi i pozwoliło im kiedyś cieszyć się Twoim szczęściem w niebie. Amen”