Msze Święte

W niedziele:

- o godz.: 8.00, 9.30, 11.00 (z udziałem dzieci) i 18.00

Od poniedziałku do soboty:

- o godz.: 8.00 i 18.00

Parafia Rzymskokatolicka pw. Objawienia Pańskiego, Poznań - Ławica, ul. Miastkowska 128/132, 60-183 Poznań

Informacje

Na adorację Najświętszego Sakramentu w milczeniu zapraszamy w każdy czwartek po Mszy św. o godz. 18.00 do godz. 21.00.

 

Działalność PZC

Parafia » Grupy duszpasterskie » Parafialne Koło Caritas » 2012 »

 

Parafialny Zespół Caritas obejmuje swoją pomocą około 300 osób.
   Raz w miesiącu Zespół Caritas przywozi i rozdziela około półtorej tony pomocy żywnościowej PEAD pośród ponad 250 mieszkańców naszej parafii. Dodatkowo dla dziesięciorga dzieci i jednej osobie dorosłej opłacamy obiady w stołówce szkolnej, ponadto rozdajemy żywność od sponsorów – sieci sklepów „Piotr i Paweł”.
   Co tydzień kilkanaście osób korzysta z możliwości pobrania odzieży przekazanej przez parafian. Nadwyżki tej odzieży, mniej więcej raz w miesiącu, przekazujemy do PZ Caritas przy parafii pw. św. Andrzeja i NMP w Lutomiu lub do domu Sióstr Franciszkanek Maryi albo do sióstr Albertynek. Zbieramy informacje o możliwościach oddania sprawnego sprzętu RTV i AGD oraz mebli i pośredniczymy w przekazaniu ich potrzebującym, wypożyczamy wózki inwalidzkie i kule.
   Osoby starsze i chore odwiedzamy w domach, a bardzo potrzebującym dofinansujemy zakup leków w aptece lub wyjście z długów. Pomagamy przy załatwianiu formalności przy uzyskaniu prawa do emerytury lub renty, skierowania do sanatorium, ubezpieczenia zdrowotnego osób bezdomnych czy zawiezienia do szpitala specjalistycznego na leczenie odwykowe. Wspomagamy ludzi po wyjściu z więzienia, nałogu czy ze szpitala. Dzieciom udzielamy korepetycji, zapewniamy dofinansowanie wypoczynku letniego czy zimowego, wyjazdu na rekolekcje oraz organizujemy jednodniowe wyjścia do centrum połączone z seansem w kinie i posiłkiem.
   W końcu sierpnia zbieramy w akcji „Zeszyt” wyposażenie konieczne do szkoły i rozdajemy je podopiecznym, a przed Bożym Narodzeniem w akcji „Prezent pod choinkę” pośredniczymy przy rozdaniu około 300 paczek dla dzieci. Sprzedajemy własnoręcznie wykonane przez członków zespołu ozdoby świąteczne, aby uzyskane pieniądze przeznaczyć dla najbardziej potrzebujących.  
   Jak widać, potrzeby najuboższych parafian są różnorodne, a my możemy im pomóc jako Wasi przedstawiciele, realizując zadanie, jakie zawarte zostało w słowach Chrystusa mówiących o Sądzie Ostatecznym „Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie”. I nikt nie powinien zwalniać się z tej powinności, gdyż druga część słów Pana Jezusa mówi o tych, którzy nie pełnią uczynków miłosierdzia.
   Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja w Polsce jest coraz trudniejsza, że zdaniem niektórych parafian część podopiecznych nie zasługuje na pomoc, bo znajduje się w lepszej od nich sytuacji finansowej, nie wykazuje odpowiednich starań, aby sobie tę sytuację polepszyć czy wreszcie tkwi w nałogach. Jak jednak mówi Katechizm Kościoła Katolickiego (KKK 2447):
   Uczynkami miłosierdzia są dzieła miłości, przez które przychodzimy z pomocą naszemu bliźniemu w potrzebach jego ciała i duszy. Pouczać, radzić, pocieszać, umacniać, jak również przebaczać i krzywdy cierpliwie znosić ­ to uczynki miłosierdzia co do duszy. Uczynki miłosierdzia co do ciała polegają zwłaszcza na tym, by głodnych nakarmić, bezdomnym dać dach nad głową, nagich przyodziać, chorych i więźniów nawiedzać, umarłych grzebać. Spośród tych czynów jałmużna dana ubogim jest jednym z podstawowych świadectw miłości braterskiej; jest ona także praktykowaniem sprawiedliwości, która podoba się Bogu.
   Podsumowując chcielibyśmy prosić Państwa o włączenie się w działalność PZ Caritas, gdyż potrzebujących jest coraz więcej, a wspierających coraz mniej. W imieniu podopiecznych prosimy o każdą pomoc; informujemy jednocześnie, że przesłane na konto parafialne środki finansowe z dopiskiem PZ Caritas można odliczyć w kolejnym roku przy rozliczeniu podatkowym.
 
Bóg zapłać